Politika

Hükümet referandum tehdidini sürdürdü; ‘Kararlarımızı uygulayabileceğiz’


Güney Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna ilişkin dün toplanan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, KDP Lideri Mesut Barzani’ye referandumu iptal etmesi için tehditler savurdu. ‘Refendumun tekrarlanmayacak biçimde iptal edilmesini’ söyleyen Bozdağ, ‘Eğer ihtiyaç hasıl olursa kararlarımızı uygulayabileceğiz’ diye tehdidini sürdürdü

Hükümüttin art arda tehditler savurduğu Güney Kürdistan’daki bağımsızlık referandumuna ilişkin dün toplanan Bakanlar Kurulu tehditleri sürdürdü. Toplantı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumuyla ilgili olarak “Bu referandum gayri meşrudur. Henüz vakit geçmiş değil, bu referandumu iptal edin” dedi.

Açıklama tehditle başladı

Bozdağ, Mesut Barzani’nin “Artık çok geç, Kürtler özgürlük için her bedeli ödeyecek” sözleriyle ilgili, “Opsiyonlar tüm yönleriyle ele alındı. Atılacak adımlara göre değerlendirmeler yapılacaktır. Atılması tüm muhtemel adımların değerlendirildiğini söyleyebilirim. Eğer ihtiyaç hasıl olursa bu kararlarımızı uygulayabileceğiz” ifadesini kullandı.

Hükümet Güney halkının iradesinden endişeli

Halkın bağımsızlık istemediğini iddia eden ve halkın referandumda iradesini ortaya koymasından endişe eden Bozdağ, “Referandumun olması halinde neler olabilir, bütün boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Gayrimeşru bir referandumdur. Türkiye Cumhuriyeti tavrını baştan ortaya koymuştur” diye konuştu. Referandumdan vazgeçilmesinin gerektiğini ileri süren Bosdağ, “Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır. Bu ileride yapılacağını kabul ettiğimiz anlamına gelir. Tekrarlanmayacak biçimde iptal etmelidir. Ertelemeyi Türkiye kabul etmemektedir. Bütün opsiyonlar masaya kondu, referandum iptal edilmemesi halinde hangi tedbirler alınacak hepsi değerlendirilmiştir” dedi.

HABER MERKEZİ