Politika

DÖRT PARÇA BİR BÜTÜNDÜR


TSK’nin Güney Kürdistan’da katlettiği 10 köylü konusunda AKP iktidarından ses yok. Referandum mesajı olarak değerlendirilen katliama KDP de sessiz. KCK, ‘Bir parçaya saldırı, tüm Kürdistan’a saldırıdır’ derken, halk Şêladizê’de TSK üssüne yürüdü

TSK’nin iki gün önce Güney Kürdistan’ın Amediye kentine bağlı Rêkan ve Nerwê köyleri ile Avaşin bölgesine bağlı Horê köyünün kırsalında bağ-bahçelerine bakmaya giden köylüleri hedef aldığı katliam konusunda sessizlik sürüyor. 10 Kürt köylüsünün katledildiği olaya ilişkin AKP iktidarı ve TSK’den herhangi bir açıklama yok. KDP ise katliamı geçiştiren bir tutum içinde. Medya da tıpkı iktidar gibi katliamı görmezden geldi. Katliamın yaşandığı Şêladizê’de halk Türk ordusuna ait üsse bir yürüyüş düzenledi. ANF’de yer alan habere göre KCK, katliama ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir parçaya yapılan saldırı, tüm Kürdistan’a yapılmıştır!” dedi, tüm Kürdistani güçleri tutum almaya çağırdı.

Şêladizê’de katliam protestosu

Güney Kürdistan’ın köylülerin Türk savaş uçakları tarafından katledilmesi kitlesel bir şekilde protesto ediliyor. Edinilen bilgilere göre, kitle, Şêladizê bölgesinde bulunan Türk ordusuna ait üsse doğru bir yürüyüş düzenledi. KDP’ye bağlı asayiş güçlerinin halkın Türk ordusuna ait üsse yürümesini engellediği öğrenildi. Bir grup gencin kitle arasından sıyrılarak, Türk ordusuna ait üssün yakınlarını ateşe verdiği de belirtiliyor. Gençlerden bazılarının asayiş güçleri tarafından gözaltına alındığı edinilen bilgiler arasında.

Güney yönetimine tepki

Katliama ilişkin bir açıklama da KCK’den geldi. KCK, “AKP iktidarı Kürtlere yönelik katliamlarına bir yenisini eklemiştir. Avaşin’de kuru odun toplayan 10 Kürt köylüsünü katlederek sürdürmüştür. Böylece son zamanlarda Bakurê Kurdîstan’da yaptığı katliamları Başurê Kurdîstan’a taşımıştır” dedi. KCK başta KDP olmak üzere Güney yönetiminin sessizliğine de tepki göstererek, “Sanki Başurê Kurdîstan’da AKP iktidarının katliam yapması hakkıymış gibi ses çıkarılmamıştır. Başurê Kurdîstan hükümeti ve Güney Kürdistanlı partiler Bakurê Kurdîstan’daki katliamlara, şehirlerin yakılıp yıkılmasına sessiz kaldıkları gibi, Başurê Kurdîstan nüfusuna kayıtlı insanların katledilmesine de sessiz kalmışlardır” dedi.

‘Tüm Kürtlere saldırıdır’

KCK, “Kürdistan’ın bir parçasına yapılan saldırı tüm Kürtlere yapılmış saldırıdır. Bu açıdan Kürdistan’ın tüm parçalarında özgür ve demokratik yaşamın kazanılması için en başta da AKP iktidarının Kürt düşmanı politikalarına karşı ortak tutum ve mücadele içinde olunması gerekir. Türk devletinin Kürt düşmanı politikalarına karşı çıkmadan Kürdistan’ın hiçbir parçasında özgür ve demokratik yaşam kazanılamaz; hiçbir kazanım güvenceye alınamaz. Bu saldırılara karşı çıkmamak, katliamlara ortak olmak anlamına gelecektir. Bu açıdan Başurê Kurdîstanlı tüm siyasi partilerin ortak tutumla bu saldırılara karşı çıkması gerekmektedir. Başurê Kurdîstanlı partiler de, halkımız da Türk devletinin Başurê Kurdîstan’daki askeri güçlerin derhal çıkmasını istemeli; çekilmediği takdirde bu işgalci güçlere karşı mücadeleyi yükseltmelidir” dedi.

DUHOK/ANF