Hak İhlalleri

POLİSE SUÇÜSTÜ


Nisebîn, Sûr, Silopiya, Cizîr gibi yerlerde sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında hırsızlık ve talanın benzeri yaşandı. GÖÇ-DER’in etkin soruşturma ve yargılanma talebi yanıtsız kalırken, polis bu kez Manisa’da baskın yaptığı evde suçüstü oldu

Kürdistan’da ev baskınlarında yurttaşların ziynet eşyalarının çalınmasının bir benzerinin de Manisa’da yaşandığı ortaya çıktı. Olayda, ev aramasına katılan bir polis memurunun ev sahiplerinin eşyalarını çalması kameralara yansıdı.
Manisa’da hakkında yakalama kararı çıkarılan R.T adlı yurttaşın evinde yapılan aramada bir polisin evden ziynet eşyası ve para çaldığı kameralara yansıdı. Altınları ve paraları çalınan aile polis memurundan şikayetçi olunca savcılığın polis kamerasını incelenmesi ile ortaya çıkan hırsızlıkta, polis memuru gözaltına alınarak serbest bırakıldı.

Tek tek buldu

5 Eylül 2016’da yaşanan olayda, evleri aranıp tutanak tutulacağı sırada ev sahipleri, altınlarının ve paralarının kaybolduğunu fark etti. Bunun üzerine polisler ve ev sahipleri evi didik didik etmelerine rağmen kayıpları bulamadı. Bir süre sonra polis A.V.H. bütün altınları tek tek bulunca ev sahipleri şikayetçi oldu.

Cüzdanı karıştırıyor

Polis kamerasına yansıyan hırsızlıkta, salondaki yüklükte arama yapan polis memuru A.V.H., bulduğu bir cüzdanı arıyor. Cüzdanla bir süre oyalandıktan sonra göz ucuyla çevresine bakıp cüzdanı sahibine veren hırsız polis A.V.H., yanındaki polis telefonla konuştuğu sırada ise dolabın içinde aldığı bir şeyi sol cebine koyuyor.

Altın kutularını boşaltıyor

Görüntülerde yüklüğün ardından hırsız polis, kadın bir polisle evin oturma odasındaki bir sandığı arıyor. Kadın polis bulduğu ziynet eşyaları ev sahibine verirken, hırsız polis bulduğu altın kutularını sandığa atarak dağıtıyor. Bir süre sandıkta oyalanan hırsız polis yanındaki polis gittikten sonra bu kez sandıktan bir şeyi alarak cebine koyuyor.

‘Bulduğu’ bileziği gösteriyor

Aramanın ardından ev sahipleri sandıktaki altınlarının kaybolduğunu fark edip, altınlarını arıyor. Bu sırada altınların bulunduğu sandığın yanında olan hırsız polis, kanepenin altında bulduğunu iddia ettiği bileziği kameraya gösteriyor. Bulduğu altınların “düşmüş” olabileceğini iddia eden hırsız polis, ev sahiplerinin diğer altınların da kaybolduğunu söylemesi üzerine aramaya devam ediyor.

Ev sahibi gördü

Polisler ile ev sahipleri arasında kısa süre gerginlik yaşanmasının ardından aramaya ilişkin bahçede tutanak tutulduğu sırada hırsız polis, “Gelin” diyerek evin salonundaki kanepenin üzerinde arama yapıyor. Ev sahiplerinden birinin “Sen buraya bir şey koydun” demesi üzerine hırsız polis, ev sahibi kadının üstüne yürüyor.

Tutanak dahi tutmuyorlar

Ev sahibinin diğer polislere “Abi biz daha önce buraya aramadık mı?” diye sorması üzerine, hırsız polis ise çarşafı kaldırarak altınları çarşafın arasında bulduğunu iddia ediyor. Israrlar üzerine hırsız polis, evde bulunan Kuran’a el basarak altınları çalmadığına dair yemin ediyor. Tartışmanın ardından polisler ailenin şikayetine rağmen tutanak tutmadan ayrılıyor.

Gözaltına alınıp bırakıldı

Aile bunun üzerine suç duyurusunda bulundu. Savcılık kameraların incelenmesinin ardından hırsız polis gözaltına alındı. 2 günlük gözaltının ardından hırsız polis “adli kontrol” serbest bırakıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü İzmir Teftiş Kurulu Başkanlığı ise idari soruşturma başlatarak, açığa aldı.

Emniyet zarar görürmüş!

Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı soruşturmayı tamamlayarak 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede, evde arama sırasında yaşanan hırsızlık olayı anlatılarak, ev sahiplerinin ifadelerine yer verildi. İddianamede yer alan savunmasında ise hırsız polis, üzerinde 600 TL paranın kurbanlık parası olduğunu savundu. Hırsız polis soruşturmayı yürüten savcıya gönderdiği dilekçede ise “İddialar sadece benim açımdan değil, tüm güvenlik güçleri bakımından ürkütücüdür. Zira itibar görmesi halinde terör örgütü mensubu kişiler adeta zafer kazanacaktır” savunması yaparak, takipsizlik kararı verilmesini istedi.

Jandarma hırsızlığı ‘görmedi’

Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı ise ev araması sırasında çekilen polis kamerası görüntüleri üzerinde yaptığı incelemede, polisin evden bir şey aldığına ilişkin herhangi bir görüntünün tespit edilemediğini iddia etti. Bilirkişi ise jandarmanın belirttiği raporun tersine görüş bildirerek, polisin yüklükte ve sandıktan aldığı bir şeyleri cebine koyduğunu ifade etti.

Pantolonunu düzeltmiş!

Bilirkişi raporuna karşı hırsız polis savcılıkta verdiği savunmada ise yüklükteki aramada elini cebine atması için pantolonunu düzelttiğini iddia etti. Olayı biraz daha ileriye taşıyan polis A.V.H siğil ameliyatı olduğunu ve kaşındığını iddia ederek görüntünün öyle yansıdığını savundu. Sandık içindeki arama için de savunma yapan hırsız polis, cebinde anahtarı ve telefonu olduğu için rahatsız olduğunu ve cebini düzeltirken görüntünün çekildiğini savundu.

Savcılık: Yeterli delil oluştu

Ev sahibi ise “şikâyetçi” sıfatıyla verdiği ifadesinde, hala bazı altınlarının ve 400 TL parasının kaybolduğunu belirterek, olay günü kayıp altınları aramak için odaya girdiğinde daha önce arama yaptıkları çarşafın arasına hırsız polisin cebinden çıkardığı eşyaları koyduğunu gördüğüni ifade etti. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, hırsız polisin “üzerine atılı suçu işlediği hususunda yeterli delil elde edildiği” belirtildi. Bugüne kadar 3 duruşması görülen dava Ekim ayına ertelendi.

Kürdistan’da da yapıldı

Polisin hırsızlığı, akıllara Kürdistan’da yaşanan olayları getirdi. Kürdistan’da 2015 yılından itibaren abluka, yıkım, yasak ve operasyon adı altında JÖH ve PÖH’ler tarafından yapılan, ev baskınlarında yapılan aramalarda yurttaşların altınları ve paraları kaybolmuş, GÖÇ DER’in ailelerin şikayetlerine üzerine yaptığı başvurulara rağmen sorumlular hakkında henüz bir şey yapılmadı.

Deniz Tekin/Manisa- dihaber