Haber

‘İşkence yapıp hakaret ettiler’


Hezex’te evlerine asker ve korucular tarafından baskın yapılan köylüler, işkence ve hakarete maruz kaldıklarını söyledi. Gözlatına alınanların yakınları ölümle tehdit edildiklerini ve silah getirerek zorla parmak izi oluşturulmaya çalışıldığını anlattı

Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesine bağlı Bafê (Sulak) köyüne bağlı Elcani mezrasından 15 Nisan günü çok sayıda asker ve korucunun katılımı ile 5 eve baskın düzenlendi ve baskında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Remzi ve Hekim Tekmenuray, ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Selahattin Tekmenuray, Mehmet Emin ile kardeşi Mehmet Şefa Terkin Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ayağından engelli olan Resul Tekmenuray ise gözlatında maruz kaldığı işkenceden dolayı İdil Devlet Hastanesi’nde kaldırıldı. Ev baskınlarında gözaltına alınan kişilere işkence işkence yapıldığını ve hakaret edildiğini söyleyen köylüler yaşananları anlattı.

Ölümle tehdit ettiler

Gözaltına alınan Emin ve Şefa Terkin kardeşlerin annesi Gule Terkin, sabah namazına kalktığı esnada askerlerin köye girdiğini ve direk evlerine yöneldiğini belirterek kendisi ve çocuklarının askerler tarafından yere yatırıldığını ‘seni öldüreceğiz’ tehditinde bulunduğunu anlattı. Çocuklarının yerlerde sürüklenerek işkenceye maruz kaldığını ve askerlerin kendisine ‘silahlar nerde’ diye sorduğunu söyleyen anne Terkin, 15 yaşındaki torunu Ş.A.’nın da, askerler tarafından darp edildiğini aktardı.

Zorla parmak izi oluşturmaya çalıştılar

Welat Terkin ise annesi Gule Terkin’in seslenişi ile uyandığını, kapılarının kırıldığını ve kendisine “Cephanelik nerede?” diye sorulduğunu anlattı. Welat Terkin, “Onlara kadınların gelip annem ve kız kardeşlerim üzerlerini aramalarını söyledim. Fakat dinlemediler” dedi.

Gözaltına alınan kardeşlerinin çoban olduğunu ve baskın yapıldığı esnada koyunlarının yanından olduğunu dile getiren Terkin, “Askerler kardeşlerimi görünce onları çağırıp silahları nereye sakladıklarını sordular. Her evin üstünde bir drone uçuyordu. Kardeşlerimin kıyafetlerini çıkardılar. Daha sonra ölümle tehdit edip işkence ettiler. Bununla kalmayıp kardeşlerimin ayaklarının arasına birkaç el silah sıktılar. Bizim evin uzağında bulunan samanlığa gidip bir tane kaleşnikof getirdiler. Kardeşlerimin ellerini silahın üzerine koyup parmak izi oluşturmaya çalıştılar. Kadın erkek demeden herkese ağır küfürler ediyorlardı” diye konuştu.

Engelliye de işkence yaptılar

Engelli Resul Tekmenuray’ın kızı Mevlüde Tekmenuray da askerlerin engelli babasının sırtına silah dayadığını ve işkence yaptığını söyledi. Tekmenuray yaşananları şu sözlerle anlattı: “Kız kardeşim ağlayarak askerlerin babama işkence etmelerini engellemeye çalıştı. Bunun üzerine kız kardeşim ve daha sonra ben ve anneme de işkence ettiler. Beşikteki çocuğum ağlıyordu. Ona dahi bakmama izin vermediler.”

Sürekli küfür ettiler

Selahattin Tekmenuray’ın eşi Rabia Tekmenuray ise 6 askerin evlerinin kapısını kırıp içeri girdiğini belirterek, “Eve girdiklerinde sürekli ağza alınmayacak küfürler ediyorlardı. Eşimi yere yatırıp ayakları ile üzerine çıktılar. Darp ettiler. Kafasından kan akıyordu. Beni de darp ettiler. Bütün evimizin etrafını kazmalarına rağmen bir şey bulamadılar. Oğluma, ‘Silahların yerini söyle’ diyorlardı. Oğlum silah olmadığını söyleyince de kafasını demir kapımıza çarptılar. Biz bunu unutmayacağız” dedi.

ŞIRNEX/dihaber