Hak İhlalleri

Polis çocukların bulunduğu eve ateş açarak girdi


Sêrt’te yapılan ev baskınlarında bir eve giren özel harekat polisleri, ateş açtı. Evde 3 çocuğuyla birlikte olan Vecide Çetin, şans eseri kurtulduklarını belirtti

Sêrt’in (Siirt) merkez Kooperatif ve Çakmak mahallelerinde bu sabah bazı adreslere, özel harekat polisleri (PÖH) tarafından baskın yapıldı. Kooperatif Mahallesi’nde Necat Çetin’in evine baskın düzenleyen polisler, içeride silahla ateş açtı. Çetin’in evde bulunmadığı sırada yapılan baskını anlatan eşi Vacide Çetin (31), “Sabah saat 05.30 gibi kapıyı çaldılar. Biz uyuyorduk o sırada. Eşim Necat il dışına çıkmıştı. Evde 3 çocuğumla yalnızdık. Kapıyı açar açmaz özel harekat polisinin silahı patladı ve iki kurşun şans eseri bize isabet etmedi. Kapının eşiğine isabet etti. Ben kapının arkasına doğru eğildiğim için kıl payı kurtuldum. Ama kurşunları yere isabet ettiği için taş parçaları üstümüze geldi. Çocuklarım çok korktu. Ben de çok korktum” dedi.

Polis düğün CD’lerine el koydu

Eşinin evde olmadığını polislere söylemesine rağmen polislerin evin her yerinde arama yaptığını belirten Çetin, “Her yeri aradılar. Hiç bir şey bulamadıkları için düğün CD’lerimizi ve içi boş bir flaş bellek götürdüler” diye konuştu.

ev_baskın

Zorla imza attırdılar

Polislerin eve zarar vermediklerine dair bir belge de imzalattığını aktaran Çetin, “Okuma yazmam yok. Bana bir belge imzalattılar. Belgenin ne olduğunu sorduğumda evime bir zarar verilmediğine ilişkin olduğunu söylediler. Ben imzaladım, onlara ‘Evime değil ama bize zarar verdiniz. Çocuklarımı korkuttunuz, psikolojileri etkilendi silah sesinden. Benim de psikolojimi etkilediniz. Bize nasıl zarar vermediniz? Bu zarar değil de nedir?’ diye tepki gösterdim” ifadelerini kullandı.

Bir kişi gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sêrt İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin’in babası Tevfik Çetin’in evine de baskın düzenlendi. Çakmak Mahallesi’nde oturan Çetin’in il dışında olduğu öğrenilirken, evde bulunan Ferhat Çetin gözaltına alındı. Çetin’in gözaltı nedeni öğrenilemezken İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

SÊRT