Kadın

Kadınlar Êlih’ten seslendi: İstismarcılara karşı özsavunmaya!


Êlih’te yaşanan cinsel istismara ve çocukların fuhuşa zorlanmasına ilişkin açıklama yapan kadınlar, ‘İddia edildiği gibi bir çete oluşumu varsa, herkes kendi mahallesinde özsavunmasını geliştirip, çocuklarını korusun istismara geçit vermesin’ dedi

Êlih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin ifadesiyle kentte onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığı skandalına tepkiler büyüyor. Tewgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) çok sayıda kadın HDP Êlih İl Örgütü önünde bir araya gelerek, Sanat Sokağı’na kitlesel bir yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis, yürüyüşe Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçesiyle engel olarak, kadınları “Yaptığınız suç. Hepiniz hakkında yasal işlem başlatacağız” sözleri ile tehdit etti. Kadınlar ise “Tecavüz suç değil mi? İstediğinizi yapın” diyerek tepki gösterdi.

‘Tecavüz suç değil mi?’

Daha sonra kadınlar açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Saddet Becerekli, Mizgin Irgat, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek, KESK Amed Şubeler Platformu üyeleri, Barış Anneleri Meclisi, Demokratik İslam Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Üyeleri, HDP ve DBP Amed il eşbaşkanları ile çok sayıda TJA aktivisti de katıldı. Açıklamada, “Batman’da yükselen çocukların çığlığına sessiz kalmayın. Tecavüzün kefaleti olmaz” pankartı açan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî”, “Devlet, bedenime dokunma”, “Tecavüzün kefaleti olmaz” ve “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganları attı.

istismar_batman_4

‘Gizlilik sağlıklı bilgiye engel oluyor’

Açıklamayı kadınlar adına TJA aktivisti Fatma Kaşan yaptı. Kadınlar olarak yaşananlara sessiz kalmayacaklarını söyleyen Kaşan, cinsel istismar ve fuhuşa dikkat çekmek için birçok ilden kitlesel olarak Êlih’e geldiklerini aktardı. Cinsel istismarın ve fuhuşun üstünün kapatılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Kaşan, devletin sistematik olarak Kürdistan’da taciz ve tecavüz politikalarını yürüttüğünün altını çizdi. 14 yaşındaki G. şansında, yüzlerce kız çocuğun sistematik fuhuşa zorlandığını öğrendiklerini söyleyen Kaşan, kadın kurumlarının kapatılması ve dosyalara gizlilik kararının getirilmesiyle birlikte bu tarz olayların arttığını dile getirdi. Kaşan, konuya ilişkin sağlıklı bilgi almamanın bu olayı daha vahim bir noktaya getirdiğini belirtti.

‘Tecavüz parayla satın alınamaz’

Cinsel istismar ve fuhuşa ilişkin ciddi iddiaların bulunduğunu aktaran Kaşan, “Kefalet iddiası doğruysa bu açık ve net, bu olayın kendisinden çok daha vahim bir konu olduğunu göstermektedir. Parayla suçun, tecavüzün satın alınabileceğine dair bir mantığın devrede olduğunu görüyoruz. Bu çeteleşmeyi topluma, kadın mücadelemize bir saldırı olarak ele aldığımız gibi yargısal aşamada da böyle bir iddianın doğruluğu varsa bunun takipçisi olacağımızı yineliyoruz” diye konuştu.

istismar_batman

 

‘Yetkililere olayı açıklığa kavuştursun’

Kaşan, açığa çıkan iddiaların bir an önce Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini ifade ederek, gözaltına alınıp bırakılan şüpheli şahısların en kısa sürede tutuklanması gerektiğine dikkat çekti. Kaçma şüphesi, delili karartma şüphesi, denetimli serbestlik gibi uygulamaların bu noktada devreye konulması gerektiğini dile getiren Kaşan, şöyle devam etti:

‘Kapattıkları kadın kurumları peşini bırakmıyordu’

“Eğer tutuklama gerçekleşmez ise biz olayın duyarlılıkla takip edilmediği sonucuna varacağız. OHAL’in ilan edilmesi ile beraber KHK uygulamaları yürürlüğe konuldu. Bu uygulamalarla ilk önce kadınlar vuruldu. Tüm kadın örgütlenmeleri yoğun operasyonlara maruz bırakıldı ve çok sayıda tutuklama gerçekleşti. Kadın kurumlarının kapatılması ile bu olayların önü açılmak istendi. Çünkü kadın kurumları bu olayları araştırıyor ve iddiaların peşini bırakmıyordu. Bu nedenle kadın kurumları kapatıldı.”

istismar_batman_2

‘Bu eylemle mücadele sürecine giriyoruz’

“OHAL ilanı ardından kapatılan kadın kurumları ile biz bu süreci yaşayacağımızı biliyorduk” diyen Kaşan, devletin bilinçli bir şekilde Kürdistan’daki kadınlara dönük politikalar yürüttüğünü söyledi. Kaşan, “Çünkü bu kapatılmalar ile toplumu kimsesizleştirilmek amaçlandı ama halkımız asla kimsesiz ve yalnız değildir. Biz yanlarındayız. Sokaklarını, mahallelerini bu çetelere karşı korusunlar. Bu eylemden sonra bir mücadele sürecine giriyoruz. Sokaklarımızı ve çocuklarımızı bu çetelerden koruyacağız. Halkımız bunu çok iyi bilsin. Mücadelemiz en üst seviyeye ulaşacaktır. Tek bir çocuğun bile hayatı bizim için değerlidir” diye vurguladı.

Êlih halkına da seslenen Kaşan, “İddia edildiği gibi bir çete oluşumu varsa, herkes kendi mahallesinde özsavunmasını geliştirip, çocuklarını korusun istismara geçit vermesin. İsmini bu şekilde yazdırsın” çağrısında bulundu.

AKP’li vekil ‘serbest bırakın’ dedi mi?

Êlih’te çocukların fuhuşa zorlanması skandalı ile ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. G.’nin savcılığa ifade vermesiyle birlikte başlatılan soruşturma kapsamında, kendisini fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., cinsel istismara maruz bırakanlardan esnaf Şakir A. ile muhtar Abdulkadir T. ve ismi öğrenilemeyen bir kişi daha tutuklanmıştı. dihaber’den Özgür Paksoy’un haberine göre; muhtar Abdulkadir T.’nin, referandum sürecinde kentte “Evet” çalışması yürüttüğü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 1 Nisan’da Amed’de gerçekleştirilen mitinge katılmaları için halkı tehdit ettiği ileri sürüldü. AKP Êlih Milletvekili Ataullah Hamidi’nin ise soruşturma savcısını telefonla arayarak tutuklanan kişilerin serbest bırakılması talebinde bulunduğu iddia edildi. Soruşturma savcısının ise Hamidi’ye tepki gösterdiği belirtildi. Söz konusu durumun Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde çalışma yürüten sosyal hizmet uzmanları tarafından hazırlanan rapora da yansıdığı ileri sürüldü. Rapora ilişkin dihaber’in aradığı sosyal hizmet uzmanları, savcılık tarafından konulan gizlilik kararından dolayı konuya ilişkin bilgi vermekten kaçındı. İddialara ilişkin aranan AKP Êlih Milletvekilli Ataullah Hamidi’nin danışmanı ise iddiaların doğru olmadığını ve böyle bir girişimde bulunulmadığını ileri sürdü.

Şûjin