Politika

Kongreyle yeni bir çıkış yapacağız


HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi nedeniyle HDP, 20 Mayıs’ta kongreye gidiyor. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, kongrenin, yeni bir çıkış kongresi olacağını söyledi

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle HDP, 20 Mayıs’ta zorunlu kongreye gidiyor. Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşecek olan kongrede, referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler ele alınacak. HPD’li yetkililer, kongrenin sürece cevap olabilecek nitelikte olacağını söylüyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Agirî (Ağrı) Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, 20 Mayıs’ta yapılacak olan kongrenin, yeni bir çıkış kongresi olacağını söyledi. Yeni dönemde açığa çıkan toplumsal muhalefeti ve siyaseti örgütleme mücadelesi üzerinden güçlü ve örgütlü bir şekilde kongreye gideceklerini aktaran Taşdemir, “HDP’ye yönelimin bu denli yoğun olduğu bir süreçte kongreye gidiyoruz. Bu saldırı konsepti karşısında yeni bir hamle yapacağız. Bu kongre için yeni bir çıkış yapma kongresi ve HDP’nin bir kadın partisi olduğuna yönelik örgütlenme kongresidir diyebiliriz” dedi.

Cevap olacağız

20 Mayıs’ta yapılacak olan kongrenin rutin bir kongre çalışması olmadığına dikkat çeken Taşdemir, 7 Haziran seçimleri ile birlikte Türkiye ile bölge illerinde “Çöktürme Planı” kapsamında ciddi tasfiye süreçlerinin başladığını belirterek şöyle devam etti: “Bu kongre, HDP’yi yok etmeye çalışanlara bir cevap olacak.” Kadınların “sözsüz, öncülüksüz ve önderliksiz” bırakılmak istendiğini kaydeden Taşdemir, “O açıdan biz bu kongreye giderken, tüm bu hassasiyetlerin farkında olarak, gideceğiz. Bu bir mücadele hareketidir. Mücadeleyi devam ettireceğimizin kongresidir. Sonuç alıcı, kararlı ve yeni dönem için belirleyici bir kongre olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

ANKARA/dihaber