Dünya

FARC için siyasi parti oylaması


Kolombiya Senatosu, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP), siyasi partiye dönüşmesine izin veren yasayı onayladı. Hafta içi Kolombiya Senatosu, FARC’ın yasal siyasi yaşama entegrasyonuna izin veren yasayı 2’ye karşı 52 oyla onayladı.

FARC’lı gerillaların siyasi yaşama katılımı, Kasım 2016’da Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos hükümeti ile FARC Lideri Timoşenko Timoleon Jimenez arasında imzalanan barış anlaşmasının kilit noktalarından birini teşkil ediyordu.

Yasaya göre gerillalar hem parlamento, hem de senatoda aldıkları oy ne kadar olursa olsun en az 5 koltuk sahibi olacak. Aldıkları oylara göre koltuk sayısı artacak. Bu koltukların kullanılabilmesi için yeni partinin 2018’deki seçimlere katılması gerekecek.

FARC’ın silahsızlandırılması sürecinin kısa sürede tamamlanması, siyasi parti kuruluş kongresinin ise sonbahara doğru gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Anlaşma gereği Birleşmiş Milletler (BM) ve garantör ülkeler gözetiminde belirlenen 26 toplanma noktasına gerillalar silahlarını götürüp bırakıyor. FARC-EP’in silahsızlanma sürecini denetleyen BM gözlemcileri, 12 kişilik “ilk grubun” tamamen silah bıraktığını açıkladı. FARC ile imzalanan tarihi barış anlaşması Devlet Başkanı Santos’a geçtiğimiz yıl Nobel Barış Ödülü verilmişti, ancak FARC liderliğine ödül verilmemesi eleştirilmişti.

BOGOTA