Hak İhlalleri

Eren: Gazeteciliklerine tanığız


Aralarında gazeteci Ahmet Şık’ın da olduğu Cumhuriyet gazetesi çalışanları 3’üncü kez hakim karşısına çıktı. Dava öncesi adliye önünde bir araya gelen gazeteciler adına açıklama yapan gazeteci Faruk Eren, ‘Bizler arkadaşlarımızın gazeticiliğine tanığız’ dedi

Cumhuriyet çalışanlarına dönük hakklarında dava açılan ve Ahmet Şık, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Emre İper ve Murat Sabuncu’nun tutuklu yargılandığı davanın 3’üncü duruşması, Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Çok sayıda gazeteci, milletvekili ve uluslararası kurum temsilcisinin takip ettiği dava öncesi, adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

Adliye önünde açıklama

Adliye önünde toplanan onlarca kişi adına açıklama yapan Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü ve DİSK/Basın-İş Başkanı Faruk Eren, “Türkiye’yi bu karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan hakikatin ışığıdır. Dışarıda kalan gazeteciler olarak, hakikati dillendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Eren,”Arkadaşlarımız, aylardır mesleklerinden, sevdiklerinden ve özgürlüklerinden mahrum” diyerek, “Sadece beş arkadaşımız için değil. 160’tan fazla gazeteciyi tutuklayan Türkiye, dünyadaki en büyük gazeteci hapishanesi durumuna geldi. Bu tabloyla gurur duymayın, aksine utanın ve gazetecilerin özgürlüklerini geri verin” dedi.

Hakikat için…

“İktidar ise, ısrarla hapishanelerde hiçbir gazetecinin bulunmadığın iddia edebiliyor” diyen Eren, “Bizler arkadaşlarımızın gazeteciliğinin tanığıyız. Onların yaptıkları haberler, yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklandıklarını biliyoruz” dedi. Açıklamada son olarak, “Dışarıda kalabilen gazeteciler, her şeye rağmen halkın haber alma hakkı için, basın özgürlüğü için, demokrasi için hakikati dillendirmeye devam ediyor” diyen Eren, “Türkiye’yi bu karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan hakikatin ışığıdır. Bu ışık da, özgür gazetecilerin ve haber alma hakkına sahip çıkanların ellerindedir” diye konuştu.

İSTANBUL