Hak İhlalleri

Dışarıdaki Gazeteciler’den #UmutSensin çağrısı


Muhalif basına dönük saldırılar sonucu Cumhuriyet gazetesine yönelik yürütülen operasyonun ardından tutuklanan gazeteciler, bugün 3’üncü kez hakim karşısına çıkıyor. Dışardaki Gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının duruşmalarına katılım çağrısı yaparak, #UmutSensin dedi

OHAL sonrası özellikle muhalif basına dönük artan saldırılar kapsamında Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda tutuklanan ve haklarında dava açılan 6’sı tutuklu 24 gazeteci, avukat ve yazarın 3’üncü duruşması, bugün İstanbul Adliyesi’nde görülecek. Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Emre İper’in tutuklu yargılandığı dava öncesi gazeteciler, duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Bugün Çağlayan’dayız

Bugün saat 13:30’da adliye önüne çağrı yapan Dışarıdaki Gazeteciler, “Gazetecilere özgürlük. 25 Eylül’de saat 13.30’da Çağlayan’dayız. #UmutSensin” diyerek, sosyal medyada kapmanyası başlattı. Davanın geldiği aşamayı ve bugünki duruşmayı değerlendiren Dışarıdaki Gazeteciler’den Ertuğrul Mavioğlu, ortada bir suçlama olmadığını dile getirerek, gazetecilerin tutuklanmasına yol açan davaları, “ibreti alem davaları” olarak nitelendirdi.

Gazeteciler rehin alındı

Gazetecilerin rehin alındığını ifade eden Mavioğlu, “O rehin alınan gazeteciler üzerinden bütün medyayı hizaya getirmeye çalışıyorlar. Bunda bazen planlar tutuyor kimi zaman tutmuyor. Cumhuriyet davasında da tutmadı. Yalan ve gerçek dışı suçlamalar, ilk baştan beri çökertildi. Anladık ki, bu dava da tamamen suç üretmek üzerine açılmış olan bir dava” dedi. Tutuklanan arkadaşları ile ilgili açılan davaların hiçbirinin Ağır Ceza Mahkemesi konusu olmadığını belirten Mavioğlu, “Vakıf yönetimini değiştirmek, yayın çizgisini değiştirmek ağır cezanın konusu değil. Ağır ceza bunlarla ilgilenirse durum vahim” dedi.

Özgür Gündem’den biliyoruz

Gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı tutuklandıklarının bilinmesine rağmen yargıçların “tutukluluğun devamı” yönünde bir ısrarın olduğunu dile getiren Mavioğlu, “Bu mahkemelerin bir emir adaleti üzerine çalışma yürüttüklerinin farkındayım. Özgür Gündem davalarının birinde 5 dakikada 5 sayfalık bir karar yazılıp elimize verildi. Birileri tarafından bu kararlar hazırlanıyor” dedi.

Halkımız gerçekleri bilsin

Bugünki duruşmaya sahiplenme çağrısı yapan Mavioğlu, “Halkımız ne ile karşı karşıya kaldığını bilmeli. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Hakikatin bir nebze de olsa bu ülkede devam etmesi için yapıyoruz” dedi.

İSTANBUL