Haber

Mişrifliler valiyi yalanladı


Mişrif köyünde yaşanan vahşeti gizlemek için ‘işbirlikçi, örgüt mensubu’ gibi tanımlamalara giden Diyarbakır valisinin açıklamalarını, ortaya çıkan fotograflar ve tanık beyanları yalanlarken, HDP’nin Talê raporuna göre; polis, ‘Şikayetçi olanı da işbirlikçi ilan ederiz’ dedi

Amed’in Licê ilçesine bağlı Mişrif(Bağlan) köyüne askerlerin yaptığı baskın sonucunda 3 köylünün yaralandığı olayda gerçekler bir bir açığa çıkmaya başladı. Yaralı olan Bedran Yıldırım ve Münir Serin karakolda gözaltında tutulurken, Celal Yıldırım’ın ise yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Askerlerin bacağından vurduğu ve Diyarbakır Valiliği’nin ‘işbirlikçi” ilan ettiği Münir Serin’in ailesi olay günü yaşadıkları dehşeti anlattı. Bacağından vurulan Serin’in olay günü çekilen resmin de Serin’in sivil giyimli olduğu net bir şekilde görülüyor.

Yaralı halde işkence yaptılar

Münir Serin’in eşi Şilan Serin yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘’Dışarı çıktığımız anda üzerimizden mermiler geçmeye başladı. Askerler bize ‘gelmeyin’ diyerek ağır küfür ve hakaretlerde bulunuyorlardı. ‘Sizi çocuklarınızla beraber öldürürüz’ diye bağırıyorlardı. Eve gittiğimizde eşim ayağından vurulmuştu. Kanlar içinde yerde yatıyordu. Yarasını bağlayarak kanamasının durdurmaya çalıştık. Kayınımla birlikte eşimi bir battaniyenin içine koyup götürmek istediğimiz sırada askerler yanımıza geldi. Yarasına ve kafasına ayaklarıyla bastılar. Eşime resmen gözümüzün önünde işkence ettiler. Sonra, evin önüne gelen kadın, yaşlı ve çocuk herkesi evin önündeki bir çukurluk alana götürerek yüz üstü yatırdılar’’

Hamile kadın tarandı

Askerlerin kendilerine ‘’hepiniz düşmansınız işbirlikçisiniz teröristsiniz’’ dediğini aktaran Serin ‘’ Bir müddet sonra bizi çukurdan çıkardılar. Askerler Eşimin ağzına silah dayadılar.Eşim sivil olduğunu söyleyince ‘’ hayır sen teröristsin’’ diyorlardı’’dedi.
Serin ‘’Askerler, yaralı olan eşimi evin içine getirmeye çalışan hamile yengesini de taramışlar. Evin duvarlarında mermi izleri hala duruyor. Mermi duvardan geçseydi evde yatan çocuklar vurulabilirdi’’ vurgusunda bulundu.

‘Yaşıyordu boynunu kırarak öldürdüm’

Askerlerin öldürdüğü sivil giyimli bir kişinin cenazesini yerde sürükleyerek bulundukları yere getirdiğini ifade eden Serin ‘’Askerler eşime ‘bunu tanıyor musun’ diye sordular. Eşim de tanımadığını söyledi. Başımızda duran komutanlardan biri, cesedi getiren askerlerden birine cesedi göstererek ‘yaşıyor mu’ diye sordu. Asker ise ‘Yaşıyordu boynunu kırarak öldürdüm’ diye cevap verdi.

‘Cumhurbaşkanı kim’

Serin ‘’Biz askerlere sizi şikayet ederiz’’ dediğimizde onlar ‘’istediğin yere şikayet et başbakan kim, Cumhurbaşkanı kim, onları takan kim? Biz onlardan bağımsız çalışıyoruz dediler’’ açıklamasında bulundu. Serin devamla ‘’Hepimiz Kürdüz ve onlara göre de hepimiz işbirlikçiyiz. Eşime ‘işbirlikçi’ diyerek onu öldürmeyi meşrulaştırmaya çalışıyorlar’’ dedi. Anne Serin ise ‘’Eğer çocuklarım askerlerden önce yaralı oğluma yetişmeseydi belki askerler onu öldüreceklerdi’’ diyerek olayın vehametini ortaya koydu.

‘Dua edin çocuklar var’

Yaralanan Münir Serin’in yengesi Erdem Serin de olay anını şöyle anlattı: ‘’Çocuklarım çığlık çığlığa ağlıyorlardı. Askerler bize hitaben ‘Dua edin yanınızda çocuklar var. Onlar olmasaydı hepinizi burada tarardım’ dedi. Üzerimizden ateş ederek bizi korkutmaya çalışıyorlardı,kayınım yaklaşık dört saat ambulans bekledi’’ Diyarbakır valiliği önceki gün yaptığı açıklamada, Licê’nin Mişrif köyünde sivillere yönelik bir saldırı olmadığını, örgüt mensuplarına yönelik bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtmişti.

STK ziyareti

Dün de Amed’deki sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyet, Mişrif köyüne giderek incelemelerde bulundu. Heyet ‘’Yaşatılanlar OHAL ile meşrulaştırılıyor’’ diyerek, hazırlayacakları raporu önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirtti. HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp ise Mişrif’de yaşanan vahşeti İçişleri bakanına sordu.

AMED