Politika

‘Sokakta olmaya devam edeceğiz’


HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, 26 gün süren Vicdan ve Adalet Nöbeti’nden sonra HDP’nin yeni eylem planı ve süren ittifak tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de var olan bütün demokrasi dinamiklerinin nöbete katıldığını hatırlatan Kemalbay, “AKP, Erdoğan faşizminin giderek kendini adım adım tahakküm etmeye çalıştığı böyle bir dönemde, yan yana gelmeye ihtiyacımız var. Nöbetlerimiz, Vicdan ve Adalet noktasında halkların, ezilenlerin, birbirinden farklı görüşleri, yaşam tarzları, siyasi bakışları olan kesimlerin bir araya gelebileceğini göstermiş oldu” dedi.

Birleşme çağrısı

Nöbetten edindikleri deneyimle mücadeleyi alanlarda sürdüreceklerini vurgulayan Kemalbay, “Bu güne kadar yürüttüğümüz bu mücadeleleri miting alanlarında tekrar çoğaltmak ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Önümüzde bölgesel mitingler ve barış mitingleri var. Yaygın bir şekilde başlattığımız halk toplantıları sürüyor. Halk toplantıları aynı zamanda forumlar, çalıştaylar, paneller şeklinde de sürecek” dedi. Bir diğer önemli gündemlerinin de cezaevleri olduğunu vurgulayan Kemalbay, şunları söyledi: “Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız, partililerimiz rehin durumda. 5 bini aşkın HDP’li zindanlarda. İşkence yeniden sistematik olarak zindanlarda geliştiriliyor. Dolayısıyla zindan direnişleri ve zindanlarda yaşanan gelişmeler, bizim en önemli gündem maddelerimizden bir tanesi olacak.”

Konuşmasında ittifak tartışmalarını da yer veren Kemalbay, şöyle devam etti: “Bugünün sloganı ‘Faşizme karşı ortak mücadele ve faşizmi yenmek’ olmalı. 16 Nisan meşru olmayan referandumu bize Türkiye halklarının faşizme karşı bir tutum sergilediğini gösterdi. Şimdi de kendisini faşizmin karşısında gören herkes, Erdoğan rejiminin karşısında güçlerini birleştirmek zorunda.”
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride de dikkat çeken Kemalbay, “Tecrit demek bu gün yaşadığımız abluka, savaş, çatışma, diktatörlük uygulamaları demektir” diye konuştu.

Gökhan Öner-Ruken Demir/dihaber