Dünya

Kuzey Kore: ABD ile savaşa hazırız


ABD yönetimi ile Kuzey Kore arasındaki gerilim karşılıklı tırmandırılırken savaş tamtamları çalınmaya başlandı

Balistik füze denemeleri ve nükleer denemeler nedeniyle ABD’nin boy hedefi olan Kuzey Kore, füze denemelerini haftalık yapacaklarını kaydederken, ABD’ye karşı “savaşa hazır olduklarını” duyurdu.

New York’ta basın toplantısı düzenleyen Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD’nin bölgeye askeri güç göndermeyi sürdürdüğünü vurgulayarak, korkmadıklarını ve provokasyonlara sert biçimde cevap vereceklerini söyledi. Suriye’ye yapılan ABD hava saldırısının Kuzey Kore’ye bir mesaj olduğunu kaydeden Kim, Washington’ı küresel düzeni bozmakla suçladı.

Kim, “Amerika Birleşik Devletleri, egemen ülkeleri işgalinin uluslararası düzeni koruma adına orantılı olduğunda ısrar ederek bunu Kore yarımadasında da uygulamak istiyor. Ancak Washington çete mantığıyla küresel barışı ve istikrarı bozuyor” dedi.

‘Haftalık test yapacağız’

BBC’den John Sudworth’a konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Han Song-ryol da, “Füze denemelerini artırarak, haftalık, aylık ve yıllık bazda sürdüreceğiz” dedi. Han Song-ryol, ABD’nin askeri bir hamle yapması durumunda, bunun “topyekün savaşa” neden olacağını belirtti.

BMGK’de gündem

ABD, Kuzey Kore’nin pazar günü yaptığı füze testinin başarısız olduğunu açıklamıştı. Asya gezisi sırasında Kuzey ve Güney Kore arasında askerden arındırılmış bölgeyi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “stratejik sabır gösterme” döneminin sona erdiğini kaydedip “Sadece geçen iki haftada dünya Suriye ve Afganistan’da attığı adımlarda yeni başkanımızın azmini ve gücünü gördü… Kuzey Kore Amerika’nın bölgedeki gücünü ve azmini test etmezse iyi eder” demişti. Pence, turunu Kuzey Kore’yi sınırlandırmak isteyen Japonya’da sürdürdü. Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) gelecek hafta Kuzey Kore konulu bir toplantı yapılacak.

Avustralya da tehdit etti

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Kuzey Kore’nin nükleer silah programının uluslararası toplum tarafından durdurulmaması halinde ülkesi Avustralya için ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti.

Julie Bishop, ABD’nin strateji değişikliğini desteklediklerini ve askeri harekat dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu vurguladı.