Haber

HDK: Gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın


Bu sabah yapılan ‘Evet’in meşru olmadığına ilişkin propaganda yapmak’ gerekçesiyle operasyon ve gözaltı furyasına tepki gösteren HDK, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Evet’in meşru olmadığına ilişkin propaganda yapmak” gerekçesiyle çok sayıda yurttaşın bu sabah yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınmasına, yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

16 Nisan günü gerçekleştirilen referandumun ardından başta İstanbul, Ankara, İzmir halkı olmak üzere, halkın iradesine sahip çıktığının belirtildiği açıklamada, “Farklı illerde, YSK binaları önlerinde on binlerce kişiye varan eylemler düzenleniyor. Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlanmasıyla birlikte Anadolu Ajansı (AA) ve havuz medyası aracılığıyla oyları manipüle etmeye çalışan Saray ve AKP, YSK ile işbirliğine giderek hileli bir seçim sonucuyla ekranlara çıktı. Referandum çalışmasının başından bu yana iktidarın Hayır’a tahammülü yoktu ve bu eksende kampanya süreci boyunca yüzlerce Hayır aktivisti gözaltına alınmış, tutuklanmıştı. Aynı tahammülsüzlük hız kesmeden devam ediyor. Bu sabah hileli referandumu tanımayan, Hayır’a sokaklarda sahip çıkanlara operasyon düzenlendi. Bu operasyonlar Hayır’ın kazandığının bir göstergesi olduğu gibi Saray ve AKP’nin korkusunun ifadesidir” denildi.

Operasyonlar karşısında susmayacaklarını ve “hileli seçimi” daha fazla ifşa etmeye, “Hayır”a sokaklarda sahip çıkmaya devam edeceklerini açıklayan HDK, “Gözaltılar derhal serbest bırakılsın! Hayır kazandık, sahip çıkacağız” diye kaydetti.