Dünya

‘Sabrımız tükendi’ tehdidi


ABD yönetimi, Asya’daki krizi sönümlendirme gayreti yerine, tersine tırmandırıyor. Trump’ın yardımcısı Pence, Asya gezisinin ilk gününde Kuzey Kore’yi tehdit etti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçen hafta Kuzey Kore’de yapılan askeri geçit töreninin ardından tespit edilen füze denemesini gerekçe gösterip, ülkesinin Pyongyang yönetimine uyguladığı stratejik sabır politikasının sona erdiğini söyledi.

Pence’in, 4 ülkeyi kapsayacak ve 10 gün sürecek Asya ziyaretinde ilk durağı Güney Kore’ydi. Güney Kore ile Kuzey’i birbirinden ayıran Askerden Arındırılmış Bölge’yi (DMZ) ziyaret eden Pence, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore rejiminin nükleer silahları ve balistik füzeleri bırakmaya yanaşmadığına işaret ederek “ABD’nin stratejik sabır dönemi sona ermiştir” dedi. Kuzey Kore’nin ilk nükleer silah denemesinden bu yana yarım asır geçtiğine, ABD’nin bu dönemde “stratejik sabır” gösterdiğine dikkat çeken Pence, “Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirmeye yönelik izlediği pervasız yoldan ayrıldığını görmek istiyoruz. Ayrıca sürekli balistik füze kullanması ve test etmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

5_güney_kore‘Ne gerekirse yapacağız’

Kuzey Kore’nin 15 Nisan’daki füze atışını “provokasyon” olarak niteleyen Pence, “ABD ve müttefikleri, Güney Kore’yi korumak ve bölgede istikrarı sağlamak için hedeflerine ya barışçıl yollarla ya da en nihayetinde ne gerekiyorsa onu yaparak ulaşacaktır” diye konuştu.

Pence, ayrıca Güney Kore’nin, ABD’nin tarihi ve güçlü bir müttefiki olduğuna vurgu yaptı, 1950 ile 1953 yılları arasında, iki Kore’nin savaşında babasının da savaşmış olduğunu söyledi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, 16 Nisan açıklamasında “Kuzey Kore’ye karşı çok sayıda seçenek var. ABD yönetimi daha kötüsünün gerçekleşmemesi için askeri bir adım atabilir” demişti.

Japonya tepkisi

Bir tepki de Pence’in Asya turu kapsamında ziyaret edeceği ülkelerden Japonya’dan geldi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Kuzey Kore’nin bölgede tansiyonu artıran provakatif eylemlerine son vermesi, Birleşmiş Milletler kararlarına riayet etmesi ve nükleer denemelerinden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

SEUL