Politika

Dünya basını nasıl gördü?


Referandum sonuçları muhalefet tarafından “şaibeli” olarak değerlendirilirken, dünya basını sonuçların AKP için yenilgi olduğunu yazdı.

‘Huzur içinde yat Türkiye, 1921-2017’

Amerikalı Türkiye uzmanı Steven A. Cook, Foreign Policy dergisinde “Huzur içinde yat Türkiye, 1921-2017.” başlığıyla bir makale yayınladı. “Erdoğan sadece anayasa referandumunu kazanmadı. Aynı zamanda ülkesinin modern tarihinin bir bölümünü de kalıcı biçimde kapattı” denilen yazıda, “Türkiye her zaman sorunlu oldu fakat her zaman da, bir demokrasi olma arzusuna sahipti. Erdoğan’ın yeni Türkiyesi bu ihtimali ortadan kaldırıyor” ifadeleri kullanıldı.

‘Türkiye bölündü zaferi mi, hile mi?’

Spiegel Online, “Türkiye’deki tartışmalı başkanlık sistemine ilişkin referandum sonuçları ülkenin ne kadar bölündüğünü gösteriyor. Erdoğan kendisini galip görürken, CHP ve HDP sonuçlara itiraz ediyor ve oyların yeniden sayılmasını istiyor” dedi. Bild Online ise, “Seçim zaferine dair sonuçlar, devlet kurumu Anadolu Ajansı tarafından dağıtıldı. Zaferi mi, yoksa seçim hilesi mi?” diye sordu.

‘Erdoğan’ın bu zaferi bir yenilgi’

Welt Online, “Muhalefet oyların yeniden sayılmasını talep ediyor, ancak Erdoğan zaferini ilan etti. Bu ilk bakışta, Erdoğan’ın kendisi için bir evet… ancak bu zafer bir yenilgidir. Erdoğan neredeyse bir yıldır halkı ‘evet’e itti, uyardı, tehdit etti, yüzbinlerce kamu görevlisini işten attı, medyayı susturdu… Kürt bölgelerini boşalttırdı, muhalefet grubunu hapse attırdı… Sonuç: çok az bir fark…” dedi.

‘Demokrasiden otokrasiye geçiş’

İngiliz The Guardian gazetesi, seçim sonuçlarına dair şaibelere ve itirazlara dikkat çekerken, Türkiye’nin “demokrasiden otokrasiye geçmesi” kararının çok az bir farkla kabul edildiğine dikkat çekti. Guardian gazetesinin Ortadoğu muhabiri Martin Chulov ise, gezetede yer alan yorumunda referandum sonuçları için “Verilen ‘sınırlı destek’ Türkiye ve AKP içindeki bölünmeyi derinleştirebilir” dedi.

‘AB üyeliği yolu tamamen kapandı’

The Financial Times gazetesi, “Yeni Güç için Erdoğan zafer ilan etti” başlığı ile duyurduğu haberde seçimde “Evet” oylarının çok az farkla öne geçtiğini vurguladı. Gazetenin İstanbul muhabiri Hannah Lucinda Smith, “Erdoğan’ın zaferinin geride bölünmüş bir Türkiye bıraktığını” yazdı. İsveç’in en büyük gazetelerinden Dagens Nyheter ise “AB üyeliği kapısı kapandı” yorumu yaptı.