Dünya

‘Arkamızdan vurulduk’


Rus basını, ABD’nin Suriye’ye saldırısını ve Türkiye’yi değerlendiriyor. Gazeta.ru’ya konuşan Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Müdürü Semyon Bogdasarov, “Türkiye hiç bir zaman bizim müttefikimiz olmadı ve olmayacak. Astana Müzakereleri geçici bir ateşkesten başka bir şey değildi. Arkamızdan bir kez daha vurulduk” dedi.

Regnum ajansı yorumcularından Stanislav Tarasov ise, Donald Trump’ın blöf, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hata üstüne hata yaptığını iddia etti ve Türkiye’nin, kendisine Ortadoğu’da “ciddi oyuncu” statüsünü kazandıran Moskova-Ankara-Tahran üçlü ekseninden fiilen çıkıp “ayrı gündem” yaratmaya çalıştığını yazdı. Buna göre Trump füze saldırısı yaparak ülkesinde tutumunu güçlendirmeye çalışırken, “destek çıkışı” yapan Erdoğan artık ABD ile Rusya ve İran arasında seçim yapmak zorunda. Yorumcuya göre “Cihatçılara karşı” savaşan partnerlerden söz eden ABD, daha çok Türkiye’yi değil, Kürtleri kastediyor ve “ne var ki Erdoğan bunu anlamış değil.”

İngiltere’de faaliyet gösteren Ar Rai Al Youm portalı da, “Erdoğan’ın, Putin’e karşı hareket ettiğini” öne sürdü.

Pravda.ru portalına konuşan Paris Diplomatik ve Stratejik Araştırma Merkezi’nden Aydın Mehiyev, Suriye’de İran’ın, Rusya’nın müttefiği, Türkiye’nin ise sadece “belirli süre için yol arkadaşı” olduğunu kaydetti. Uzman, Ankara’nın özellikle Kürt meselesinde kendi çıkarlarının peşinde olduğunu kaydetti.

Eho Moskvı radyo sitesinde yayınlanan yorumda Rus muhalif siyasetçi Grigoriy Yavlinskiy, Kremlin’in dış politikasının “aptallığı, uzağı görmemezliği ve maceraperestliği” yüzünden ülkenin “Suriye kapanına” sürüklendiğini vurguladı. Yavlinskiy’e göre, Rusya attığı her adımla “Suriye bataklığına” daha çok saplanıyor.

Yoruma göre, “Türkiye’ye gelince ABD’yi destekleyen Ankara ile işbirliği, Rusya’ya kurulan kapanın bir parçasıdır” ve büyük ihtimalle kimyasal silahın kullanılmasının arkasında İran var. Değerlendirmeye göre “Rusya’dan gelen silahların bir kısmının Hizbullah’a gittiğinden rahatsız İsrail, Rusya’ya şüphe ile bakıyor. Neticede bölgede Rusya’nın müttefiği yok diyebiliriz.”

‘Kremlin pişman olacak’

Kommersant gazetesi yazarı Maksim Yusin de, “Dünya, Trump’ın Devlet Başkanlığı süresince Amerika’nın dış politikasının önceden kestirilemeyeceğine, kaprislere dayanacağına, aniden 180 derece dönebileceğine şimdiden alışmak zorunda. Trump’a çok dikkatli yaklaşmalıyız, çünkü Donald Trump’ın, nükleer dâhil büyük savaş çıkarma ihtimali Moskova’nın sevmediği Barack Obama veya Hillary Clinton’a nazaran kat kat büyüktür” dedi. Yusin, Trump’ın seçim kazanmasına çok sevinen Kremlin’in, Clinton’un kaybetmesine çok pişman olacağını öne sürdü.