Dünya

TANSİYON DÜŞMÜYOR


ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilim şiddetini koruyarak devam ediyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Asya gezisi başlamadan Kuzey Kore füze denemesi gerçekleştirdi. ABD tehdit etti.

Kuzey Kore kurucu Lideri Kim İl-Sung’un 105’inci doğum günü olarak adlandırılan Güneş’in Günü’nde denizaltından atılan kıtalararası balistik füzeleri ilk kez halk önünde sergileyen yönetim Sinpo kenti yakınlarında füze denemesi de yaptı. İran yönetimi de “Füze yapmak için hiç kimseden izin almayız” açıklaması yaptı.

ABD ve Güney Kore askeri yetkilileri, Kuzey Kore’nin doğu kıyılarından yaptıkları füze denemesinin başarısız olduğunu savundu. Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Kuzey Kore Sinpo’dan (doğudaki bir liman) belirlenemeyen bir tipte füze denemesi yaptı” ifadesi kullanıldı. Bakanlık açıklamasında ayrıca denemenin “başarısızlığa uğradığı” kaydedildi. ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Dave Benham, Reuters’a yaptığı açıklamada “Füze neredeyse anında infilak etti” dedi.

Kuzey Kore’nin füze denemesi, Donald Trump yönetiminin tehdidi ve Çin’in bölgede tansiyonun yükseldiğine dair ABD’yi uyarmasının hemen ertesinde meydana geldi. ABD, balistik füzenin fırlatılmasından dakikalar sonra infilak ettiğini kaydetti. Kuzey Kore füze denemesinden saatler önce halkın önünde askeri geçit töreni ve uzun menzilli füzelerinin de yer aldığı askeri bir yürüyüş düzenlenmişti.

Pence ziyareti

Son gelişme, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Asya gezisi kapsamında Güney Kore’nin başkenti Seul’e harekete etmesinin hemen öncesinde meydana geldi. ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını engellemek için seçenekleri masaya yatırmaları bekleniyor. Kuzey Kore son aylarda art arda balistik füze denemeleri yapmış ve nükleer başlık da takılabilen bu füzelerle yapılan denemelere ABD ve bazı bölge ülkeleri tepki göstermişti.

ABD: Tüm seçenekler masada

ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, Kuzey Kore’ye karşı “tüm seçeneklerin masada” olduğunu açıkladı.

İran: Füze için izin almayız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın füze kapasitesini artırmak için kimseden izin almayacağını söyledi. Devlet televizyonuna konuşan Ruhani, İran ordusunu sadece ülkeyi savunmak için güçlendirdiklerini kaydederek, “Silahlı kuvvetleri güçlendirmek, uçak ve füze yapmak için hiç kimseden izin almayız” dedi. Ruhani, İran’ın hiçbir zaman yayılmacı amaçları olmadığını, ancak karşı tarafın barış istememesine karşın İran’ın teyakkuzda olması gerektiğini ifade etti.

PYONGYANG – SEUL