Haber

Parmak izleri polise ait çıktı


Hükümet tarafından savaş gerekçesi yapılan Serêkaniyê’de iki polisin öldürüldüğü olaya ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Polislerin öldürüldüğü evde kime ait olduğu bilinmeyen 10 parmak izinden dördü, polis B.’ye ait çıktı

2015 yılının Temmuz ayında, Riha’nın (Urfa) Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar isimli polislerin öldürüldüğü evde kime ait olduğu bilinmeyen 10 parmak izinden dördünün, polis B.’ye ait çıktığı belirtildi. Cumhuriyet’ten Ayşe Yıldırım’ın haberine göre, “çözüm sürecini” bitiren ve hükümet tarafından savaş gerekçesi yapılan cinayetle ilgili 5 Nisan’daki duruşmadan sonra dosyaya konulan ekspertiz raporuna göre bu parmak izlerinden dördü polis B.’ye ait çıktı.

2 yıl önce tespit edilmiş

Daha da ilginç olan detay ise söz konusu raporun 2015 tarihli olması. Yani iki yıl önce tespit edilmesine rağmen bu belge dosyaya yeni girmiş durumda. Haberde, cinayetten üç gün sonra ölen polislerin arkadaşı olarak ifadesine başvurulan B.’nin ifadesinde eve gittiğinden hiç söz etmediği hatırlatılıyor. Feyyaz Yumuşak ile eski ev arkadaşı olduğunu söyleyen B.’nin, Okan Acar ile de iş arkadaşı olduğunu belirttiği aktarılıyor. İki polisin öldürüldüğü 22 Temmuz sabahında saat 10.45 gibi de çilingir yardımıyla kapı açılmış ve saat 11.00 civarında iki polis evlerinde ölü bulunmuştu. Polislerin arkadaşlarının tanık olarak verdikleri ifadelerdeki çelişkiler dikkat çekmişti.

Avukatlar: Ciddi hukuksuzluklar var

Cumhuriyet’e konuşan sanık avukatları, “Bu cinayet dosyasının şaibelerle dolu olduğunu avukatlar olarak ilk günden bugüne kadar defalarca dile getirdik” dedi. Avukatlar, öldürülen polislerin arkadaşları olan birkaç polis hakkındaki şüphelere değindiklerini ancak hiçbir kurumun üzerine düşeni gerçek anlamıyla yapmadığı için dört gencin iki yıldır hâlâ tutuklu olduğunu belirtti.

RIHA